Płyty winylowe

Zastanawiałeś się kiedyś nad tym skąd wzięła się nazwa „płyta winylowa”? Odpowiedź jest bardzo prosta, płyta gramofonowa, bo o niej przecież mowa była wykonywana z chlorku winylu, stąd więc jej nazwa. W dzisiejszych czasach, a ściślej pisząc w dobie wszechobecnego Internetu, płyty winylowe nazywane są płytami analogowymi. Inna ich nazwa to płyty czarne. Ta ostatnia nazwa przyjęła się od koloru płyt winylowych.

Choć należy podkreślić, że płyty winylowe miały także inne kolory, jednak warto zauważyć, że czarny kolor płyt dominował. Trudno sobie wyobrazić, że na przełomie wieków XIX i XX płyty winylowe były podstawowym źródłem rozpowszechniania muzyki. Przeszły one do lamusa wraz z rozpowszechnieniem zapisu cyfrowego. Jednak do dziś, miłośnicy dobrej muzyki odtwarzają melodie ich ulubionych piosenek, które zostały zapisane na płytach winylowych za pomocą gramofonów właśnie.

Płyta winylowa to płyta, której średnica wynosi około trzydziestu centrymetrów. Nagranie dźwiękowe jest zapisane analogowo. Warto wiedzieć, że dostępne były także płyty winylowe z nadrukowaną grafikową. Dziś są to płyty niezwykle cenne szczególnie dla osób, które są miłośnikami dźwięków zapisanych na płytach winylowych właśnie.

Tego rodzaju płyty winylowe to także bardzo cenny łup dla kolekcjonerów. Niezwykle cennymi i pożądanymi płytami winylowymi są także te, o innych kolorach niż czarne czy też o średnicach większych czy mniejszych niż standardowe trzydzieści centymetrów. Posiadanie takiej płyty winylowej to nie lada gratka dla pasjonatów..